הערה: מאמר זה הוא השישי בסדרה על קניין רוחני לחברות סטארט-אפ. כדי לעיין במאמרים הקודמים הקליקו כאן.

מהו פטנט? פטנט הינו זכות משפטית, אשר מאפשר לבעל הפטנט למנוע שימוש באמצאה הרשומה, ללא אישורו, בארץ או בתחום שיפוט\אזור שבו רשום הפטנט. ניתן לחשוב עליו כעל זכות הגנתית, זכות לפעול על פי חוק כנגד מי שמפר את הפטנט. הפטנט אינו מקנה לבעליו את החופש להשתמש בעצמו באמצאה הרשומה, מכיוון שייתכן וחלק מהאמצאה מכוסה בפטנט ששייך למישהו אחר.

למה אתם צריכים פטנט? אתם צריכים פטנט על מנת להגביר את התחרותיות שלכם ולהגדיל את השווי שלכם בשוק. כפי שהוזכר לעיל, פטנט לא מקנה לבעל הפטנט את החופש להשתמש באמצאה. מצד שני, מכיוון שאתם והמתחרה שלכם עוסקים באותו התחום, וייתכן כי אתם מפרים את הפטנט שלו, כך גם יכול מאוד להיות שהוא מפר את הפטנט שלכם. המצב הזה נותן לכם אפשרות, לכל הפחות, להגיע להסכם של רישיון צולב, דהיינו, כל צד יעניק לאחר רישיון שימוש הדדי בקשר לפטנטים מסוימים.

גם אם אינכם מפרים זכויות פטנט של מישהו אחר, עצם הבעלות של פטנט, מאפשרת לכם לאכוף את הפטנט שלכם נגד מפרים, על ידי נקיטת צעדים משפטיים, או למכור להם רישיון, ובכך לספק הכנסה נוספת עבור החברה שלכם, ובאותו הזמן לשלוט בשוק (לכל הפחות באופן חלקי).

מתי אתם צריכים פטנט? בואו נבהיר את השאלה הזו. השאלה: “מתי אתם צריכים להגיש בקשה לפטנט?” נענתה בטיפ מספר 1. אם כך, השאלה היא “מתי אתם צריכים שיהיה לכם פטנט רשום?”

ניתן לאכוף פטנט רשום בלבד. לכן, עד כמה שניתן, חשוב שתסתכלו קדימה ותראו איפה (ז”א באילו ארצות ואזורי שיפוט\אזורים) אתם מתכננים לפעול (למשל באמצעות מכירה והפצה של מוצרים המכוסים ע”י הפטנט/ים שלכם), וכן מתי אתם צפויים לפעול.

שאלה: אני רוצה להתחיל לדבר אודות האמצאה שלי. מתי אוכל לעשות זאת מבלי לסכן את הסיכויים שלי לקבל פטנט?

תשובה: זו שאלה טובה מאוד. אין צורך לחכות עד שהפטנט יהיה רשום, ואפילו אין צורך לחכות עד להגשת בקשה לפטנט. בכל זאת, עדיף לסמוך על הסכם סודיות (NDA) רק אם אתם סומכים על מי שחותם עליו (ז.א. מי שמתחייב לשמור על סודיות האמצאה שלכם). מבחינה מעשית, עדיף לחכות עד שמגישים בקשת פטנט ראשונה. ההוכחה שלכם שהגשתם בקשה לפטנט היא קבלת אישור לגבי מספר הבקשה ומועד ההגשה הרשמי.

בטיפ הבא, נדון במושג “פטנט תלוי ועומד” (patent pending), ובמשמעותו.

מידע נוסף על הסכמי סודיות (NDA) ניתן למצוא בטיפ מספר 3

ש לכם שאלות על המידע הכלול כאן? יש נושאים אחרים שהייתם רוצים לשמוע עליהם? ספרו לי!

More Posts You May Find Interesting