הערה: מאמר זה הוא החמישי בסדרה על קניין רוחני לחברות סטארט-אפ. כדי לעיין במאמרים הקודמים הקליקו כאן.

מהו חיפוש פטנטים–ומה הוא לא?

  • חיפוש פטנטים הוא חיפוש לאיתור ידע קודם על מנת לבסס את הסבירות לרישום מוצלח של פטנט לאמצאה. המקורות הראשיים שבהם נערך חיפוש על ידי עורכי פטנטים ובוחני פטנטים הם מאגרי מידע של פטנטים באופן כללי, ומאגרי מידע של כתבי עת מדעיים לאמצאות בביוטכנולוגיע ובכימיה, וזאת בעיקר לצורכי נוחיות. קיימים מקורות ידע נרחבים אחרים בנוסף למאגרי המידע הנ”ל, וניתן להשתמש בכל המידע הזמין לציבור כדי לבסס את הכשירות לפטנט לאמצאה שלכם.
  • חיפוש לבדיקת כשירות לפטנט אינו חיפוש לצורך “חופש לפעול” (freedom to operate or FTO) ואין להתייחס אליו ככזה. (דיון בנושא זה יופיע מאוחר יותר בסדרה זו).

מדוע חשוב לבצע חיפוש פטנטים? חיפוש פטנטים חשוב כדי להעריך את הסבירות להשגת פטנט לאמצאה שלכם, וחשוב לא פחות, כדי לשפר ולחזק את הבקשה לפטנט. אם תגלו שאחרים כבר חשבו על חלקים מסוימים באמצאה שלכם, הדבר עשוי לגרום לכם לחשיבה נוספת ולשפר את האמצאה באופן מהותי.

מתי עליי לבצע את החיפוש? כאמור לעיל, ביצוע חיפוש פטנטים עשוי לשפוך אור על חלקים באמצאה שלכם שאחרים חשבו עליהם כבר, ובתגובה לכך אתם עשויים למצוא פתרונות חדשים, ולפעמים אפילו טובים יותר. לפיכך, הזמן הטוב ביותר לבצע את החיפוש הוא לפני הכנת הבקשה לפטנט.

שאלה ותשובה נוספות של JMB:

שאלה: נאמר לי שכאשר נבחנת בקשה לפטנט נערך גם חיפוש כחלק מתהליך הבחינה, והתוצאות תשלחנה אליי על ידי בוחן הפטנטים. אם זה המצב, מדוע עליי להשקיע כסף נוסף בחיפוש נפרד?

תשובה: נכון שאינך נדרש לערוך חיפוש, אך לא כדאי להמתין לכך שבוחן פטנטים יודיע לך לגבי קיומו של ידע קודם.  בשלב זה, שיהיה כנראה שנתיים לפחות לאחר הגשת הבקשה, כבר השקעת זמן וכסף רק כדי לגלות שהאמצאה שלך אינה כשירה לפטנט כפי שחשבת (וכפי שאמרת למשקיעים שלך!). ואם לא די בכך, ברגע שהוגשה בקשה לפטנט לא ניתן להכניס שינויים ולהוסיף ותוספות לדברים שתוארו והוצגו לראשונה בבקשה לפטנט. השורה התחתונה היא שככל שתגלה יותר אודות ידע קודם לפני עריכת הבקשה לפטנט, כך תהיה מוכן יותר, וכך יגברו סיכוייך לקבל פטנט  בעל ערך.

יש לכם שאלות על המידע הכלול כאן? יש נושאים אחרים שהייתם רוצים לשמוע עליהם? ספרו לי!

More Posts You May Find Interesting