הערה: מאמר זה הוא הרביעי בסדרה על קניין רוחני לחברות סטארט-אפ. כדי לעיין במאמרים הקודמים הקליקו כאן.

מהי אמצאה כשירת פטנט? אמצאה היא שיטה או התקן, מוצר, מערכת או תהליך, שהיא חדשנית, המצאתית ושימושית בטכנולוגיה הנחשבת כשירת פטנט.

אבל מהי אמצאה טובה לעסק שלכם? זה פשוט. אם האמצאה שלכם היא צוואר בקבוק עסקי או צומת טכנולוגית כי אז יהיה שווה להוציא לה פטנט. במילים אחרות, אם המתחרים שלכם זקוקים לאמצאה שלכם המוגנת בפטנט כדי לפתח את הטכנולוגיה שלהם ו/או כדי להתחרות איתכם ביעילות, כי אז  הפטנט שלכם יהיה בעל ערך לעסקכם. מעצם הגדרתו, פטנט בעל ערך יקנה לכם בעלות על אותו צוואר בקבוק ושליטה באותה צומת הטכנולוגית.

מתי עליי להעריך את ההמצאות שלי ואת הכשירות לפטנטים? התשובה הקצרה היא ‘מההתחלה ובכל יום לאחר מכן’. התשובה הארוכה יותר היא שעל כל פטנט מוטבע תאריך, כלומר, אתם מחליטים מתי להגיש בקשה לפטנט. נכון אמנם שלפטנטים יש גם תאריך תפוגה, אך מדובר בשיטה של ‘כל הקודם זוכה’, ומשמעה, שככל שתקדימו להגיש בקשה לרישום פטנט, כך סביר יותר שתשיגו את. כדי שאמצאה תהיה כשירה לפטנט, חשוב באותה מידה שתהיה בעלת ‘התקדמות אמצאתית’ במידה מספקת בהשוואה לכל מה שידוע בתחום ביום הגשת הבקשה לרישום פטנט. המשמעות היא שגם אם איש לא הגיש בקשה לפטנט לאותה אמצאה או לאמצאה דומה, כל מידע זמין לציבור, לרבות תוכן דיגיטלי או מידע המצוי בכתבי עת, בעיתונים ובהודעות לעיתונות בכל מקום בעולם, עשוי לשמש את בוחני הפטנטים כדי לדחות בקשה לפטנט או לבטל, באמצעות בית המשפט, פטנט שאושר. לא תוכלו למנוע את הפרסומים האלה, אך תוכלו להחליט מתי להגיש בקשה לפטנט. כפי שאמרנו, כל הקודם זוכה!

שאלות ותשובות נוספות של JMB:

שאלה: אני עדיין לא בטוח שהבנתי מתי עליי להגיש בקשה. אני אפילו לא יודע אם יש לי אמצאה כשירה לפטנט; בסך הכל רק שילבתי ביחד כמה התקנים ומרכיבים ידועים. האם זה מספיק כדי לקבל פטנט?

תשובה: אין דרישה להמציא מרכיבים חדשים כדי שניתן לקבל פטנט. למעשה, לפטנטים רבים אין מרכיבים חדשים כלל. אולם יש צורך בתוצאה חדשה, בהתקן או במערכת ששופרו במידה משמעותית, או בשיטה או בתהליך שפועלים טוב יותר מאשר השיטה או התהליך הקרובים אליהם ביותר, גם אם כל מה שעשיתם היה לדלג על כמה שלבים או לשנות את הסדר שלהם (אם מדובר בתהליך או שיטה). אם אתם משוכנעים שהשגתם שיפור כזה ותוכלו להסביר אותו בכתב על פי עובדות או מסקנות ריאליסטיות ומבוססות-מדע, ייתכן שיש בידיכם די חומר לפטנט. בשלב זה כל שאתם זקוקים לו הוא לשבת עם עורך  פטנטים כדי לראות אם הוא מסכים אתכם.

האם יש שאלות לגבי המידע הנ”ל? האם יש נושאים נוספים שמעניינים אותך? אז תודיע/י לי!.

More Posts You May Find Interesting