הערה: מאמר זה הוא השני בסדרת. כדי לעיין במאמרים קודמים יש ללחוץ כאן.

פטנטים הם המצאה של החברה. זה הולך ככה: לכם יש טכנולוגיה חדשה, הציבור רוצה אותה, וכדי לשכנע אתכם לספר עליה לציבור החברה (באמצעות חקיקה) המציאה מונופול מוגבל בזמן שנקרא “פטנט”! זה נשמע פשוט, אבל יש פה טריק: כיוון שפטנטים הם המצאה של החברה, אז החברה היא זאת שמחליטה איזה המצאות היא רוצה ומוכנה לתת פטנט. זה נקרא ” כשירות לפטנט”.

בארה”ב, נושא הכשירות הפך במהלך השנים האחרונות לבעיה קריטית עבור טכנולוגיות בתחומים מסוימים. אבל האם זה צריך להדאיג אתכם?

זה תלוי: האם הטכנולוגיה שלכם קשורה לתוכנה (כולל אפליקציות לנייד), שיטות עסקיות, חומרים ביולוגיים מבודדים או שיטות לאיבחון רפואי? אם התשובה היא “כן”, תישארו פה עוד כמה רגעים; הן עשויות לחסוך לכם זמן, כסף ושנים (ובטח דמעות) של תיסכול. הנה שלושה טיפים בסיסיים:

הכירו בכך שיש בעיה. יכול להיות שהאפליקציה שלכם עושה דברים מדהימים בעולם המחובר שלנו. יכול להיות שגיליתם דרך חדשה לאבחן מחלה שעד כה לא הצליחו לאבחן. אולי אתם יכולים להציל חיים בעזרת פיטוכימיקל שרק עכשיו התגלה וטוהר. אבל אף אחד מהדברים האלה לא יהפוך המצאה לכשירה להגנה כפטנט אם היא לא עומדת בתקן של משרד הפטנטים וסימני המסחר של ארה”ב (USPTO). ול-USPTO ממש לא אכפת מעבודה קשה או ממערך ניסוי אלגנטי.

דברו עם עורך הפטנטים האמריקאי שלכם – בהקדם! אין מי שמכיר את ההמצאה שלכם טוב מכם, אבל עורך הפטנטים שלכם (או הקולגה האמריקאי שלו או שלה) יכול לעזור לקבוע אם המצאתכם עלולה להתקשות בעמידה בסטנדרטים הקיימים לכשירות לפטנט. כדאי לדון בנושאים האלה לפני שכותבים בקשה לפטנט. יכול להיות שאין שום בעייה עם הכשירות. או יכול להיות שיש בעיה, אבל עורך הפטנטים יכול לתאר את ההמצאה שלכם ונסח “תביעות”  בצורה שתשפיע לטובה על קבלת פטנט. ואולי, עוד קצת זמן מו”פ ייתן לטכנולוגיה שלכם את המאפיינים הטכניים הדרושים לעמוד בסטנדרטיים הקיימים בארה”ב. אבל אלה נושאים שצריך לדון בהם ולחשוב עליהם בשלב מוקדם, ביחד עם עורך הפטנטים, ולא יום לפני שאתם חייבים להגיש בקשה לפטנט.

היו גמישים. היו פתוחים למגוון אסטרטגיות של רישום פטנט. אולי אי אפשר להגן בפטנט על כל ההיבטים של הטכנולוגיה שלכם, אבל יש צדדים של ההמצאה שכן אפשר להגן עליהם – לא בהכרח המובנים מאליהם. כך ההמצאה עדיין תזכה בהגנת פטנט יקרת ערך.

ולבסוף – אל תשכחו שפטנטים אינם סוג הקניין הרוחני היחיד שרלוונטי לעסק שלכם! סודות מסחר, סימני מסחר ומדגמים – כל אלה הן דרכים לקבל יתרון שוקי ולשמור על הערך – עבורכם ועבור המשקיעים.

יש לכם שאלות על המידע הכלול כאן? יש נושאים אחרים שהייתם רוצים לשמוע עליהם?  ספרו לי!

More Posts You May Find Interesting