הערה: מאמר זה הוא הראשון בסדרת מאמרים לחברות סטארט-אפ העוסקת בקניין רוחני 

קניין רוחני

מהו? המונח “קניין רוחני” כולל פטנטים, מדגמים, סימני מסחר וזכויות יוצרים. קניין רוחני הוא הנכס העיקרי של חברות רבות, וללא ספק של רוב חברות הסטארט-אפ, והוא קשור לזכויות הנוגעות לטכנולוגיה או לידע שבבעלותן.

מדוע הוא חשוב? כמעט כל הנכסים של סטארט-אפ או של פרויקט חדש בחברה מבוססת נובעים מהידע שעליו מתבסס הסטארט-אפ או הפרויקט. קביעת בעלות על הנכסים הללו המבוססים על ידע היא חיונית לפיתוחה של החברה.

מתי עלינו להתחיל לרשום את זכויות הקניין הרוחני שלנו?

לגבי פטנטים, התשובה הקצרה היא: “לפני המתחרה שלכם”. לגבי חברת טכנולוגיה או חברה לפיתוח מוצרים רפואיים (מדיקל), פירוש הדבר הוא שלגבי כל המצאה יש להתחיל את בתהליך רישום  פטנט ברגע שבו אתם מסוגלים להסביר לזולת כיצד המצאתכם פועלת. לגבי חברה שעוסקת במדעי החיים—כאשר נדרשים ניסויים שיוכיחו כי ההמצאה פועלת בהצלחה—יש להתייעץ עם עורך פטנטים ברגע שתוכלו להסביר לו את הצד המדעי, ולהגדיר את הניסויים שאתם מתכננים לבצע ואת התוצאות שאותן אתם מצפים.

לגבי רישום מדגם, חובה לרשום אותו לפני פרסום המוצר.

לגבי רישום סימן מסחר: אמנם אין זמן קבוע לביצוע הרישום, אך הניסיון מלמד שאם יש לכם סימן מסחר שאתם רוצים לשמור לעצמכם ולמנוע את השימוש בו מאירים, עליכם להגיש בקשה לרישומו לפני שחושפים אותו לשוק. (שימו לב שמדובר בדרישה מעשית ולא משפטית). אם סימן המסחר שלכם אטרקטיבי בעיניכם, הוא יהיה אטרקטיבי גם בעיני אחרים, ולכן אם לא תרשמו אותו, מישהו אחר עלול לרשום אותו  לפניכם.

שאלה ותשובה נוספות של JMB:

שאלה: לפעמים יזם אומר לי שהוא אינו מאמין בקניין רוחני, אך הוא ‘עושה זאת’ מפני שהמשקיעים שלו רוצים בכך. אם אני לא מאמין בקניין רוחני, האם לא מדובר בבזבוז כסף?

תשובה: הצורך האובייקטיבי להשיג נכסי קניין רוחני לחברה אינו עניין של אמונה, אלא עניין של מעשה. מדובר בנושא חשוב למשקיעים, לשותפים, ללקוחות אפשריים ולמתחרים. חברת טכנולוגיה ללא זכויות קניין רוחני עשויה להיות עשירה בטכנולוגיה, אך ללא שמירה על הקנין הרוחני שלה, מעטים סיכוייה להצליח

האם יש שאלות לגבי המידע הנ”ל? האם יש נושאים נוספים שמעניינים אותך? אז תודיע/י לי!.

More Posts You May Find Interesting