הערה: מאמר זה הוא השביעי בסדרה. כדי לעיין במאמרים קודמים יש ללחוץ כאן.

בראשית דרכי בתחום דיני הקניין הרוחני, היה לי העונג הגדול לקחת את ילדיי למוזיאון שבו הוצגו דגמים בגודל מלא של אמצאות ממחברותיו של לאונרדו דה וינצ’י. התהלכתי בין היצירות הגאוניות וצפיתי בהן בפה פעור, נפעם לא פחות מאשר ילדיי. אבל אז החלק הנאיבי של עורך הפטנטים שבי הגיב באימה: אחרי דה וינצ’י איך יכול מכשור מכני כלשהו להיות כשיר לפטנט?! (כי הרי הוא ישב על הכל!) למחרת היום סיפרתי על החוויה שעברתי לאחד המנטורים שלי, והוא העיר בתבונה, “האמצאה נמצאת בפרטים!” אני אוסיף ודייק שלגבי בקשות לפטנט בתחומי הביו-טק, הכימיה והתרופות: האמצאה נמצאת בנתונים הניסויים.

בכל אמצאה טמון מרכיב סודי – אותם פרטים של הטכנולוגיה שמעידים עליה כי היא מהווה התקדמות אמיתית ביחס לידע המתקדם ביותר הקיים בתחום. במדינות רבות מחוץ לארה”ב, התכונה הזאת מכונה “התקדמות אמצאתית,” אבל בארה”ב מכנים אותה “לא מובן מאליו.” כמו בכל המדינות, בוחני הפטנטים בארה”ב קובעים את “הלא מובן מאליו” באמצעות השוואה עם מצב הידע הקודם. אולם, הבדל גדול בין ארה”ב לכל מקום אחר, הוא בכך שהבוחן בארה”ב נזקק רק לבסיס קטן המונח ביסודו של הידע הקודם כדי לדחות תביעה בטענה שהיא מובנת מאליה, ו”שאיש מקצוע מיומן בתחום” יוכל להגיע אליה בעזרת ה”שכל ישר”.

לכן, כדי שאמצאה תהיה “בשלה” לרישום פטנט, הכרחי שלא רק אתם או הלקוח שלכם תזהו את המאפיינים האמצאתיים הייחודיים של האמצאה, אלא שהם גם יודגשו בפירוט הפטנט וייכללו בתביעות. חשוב לזכור, שגם אם התועלת הפונקציונלית מהמאפיינים האמצאתיים נראית לכם ברורה, יש לתאר ולהדגים אותה בבקשה לפטנט. הכללת הפרטים האלה לא רק תסייע לעמוד בדרישה של תיאור ראוי של האמצאה ואפשור ביצועה, אלא גם תסייע להדגים את האלמנט של “הלא מובן מאליו” שבאמצאה במהלך הבדיקה. גם אם הבוחן לא “יקלוט” את האמצאה במבט ראשון, ההסבר בבקשה על התועלת הפונקציונלית יאפשר לעורך הפטנטים שלכם להדגיש בפני הבוחן את המאפיינים האמצאתיים, ולטעון כי התביעה אינה מובנת מאליה ואכן מהווה התקדמות ביחס לידע הקודם שאוזכר.

כל זה מביא אותי לנתונים.

אין תחליף לנתונים טובים כדי לתמוך בטענה שהאמצאה הנתבעת אינה מובנת מאליה. אם “הלא מובן מאליו” באמצאה נסמך על תפקוד עדיף הנובע ממאפיין מובנה, חייבים לספק את הנתונים הרלוונטיים כדי לתמוך בטיעון זה בבקשה לפטנט. בלעדיהם האמצאה אינה “בשלה” לרישום פטנט. בלעדיהם אין אמצאה כלל, אלא רק רעיון.

ולכן, ספרו לעולם מדוע ובאיזה אופן אמצאתכם אינה מובנת מאליה. אם תוכלו לעשות זאת, כי אז האמצאה אכן בשלה לרישום פטנט!

האם יש לכם שאלות בנוגע למידע הנ”ל? האם יש נושאים שהייתם רוצים לשמוע עליהם? אשמח לשמוע מכם!  

More Posts You May Find Interesting